Jak na pleťovou masku z jílu
Pleťové masky z jílů používám už několik let. Vyzkoušela jsem různé druhy jílů, ale velmi ráda se vždy vracím k tomu prvnímu, který jsem zkusila. Je jím bílý jíl. Je velmi jemný, vhodný i pro citlivou pokožku a mám pocit, že mé pleti sedl úplně nejvíc. Připravit si doma masku z jílu je jednoduché a zvládne to určitě každý. Níže jsem vypsala pár tipů, které by se Vám při přípravě takové masky mohly hodit. Některé možná znáte a některé pro Vás mohou být novinkou.
Vždy začínejte s vyčištěnou pletí
Před tím, než si masku nanesete na obličej, dobře ho vyčistěte. K čištění pleti použijte ideálně odličovací oleje a květové vody. Čištění pleti olejem je velmi jednoduché a zároveň účinné. Odličovací olej rozpouští na pleti olej, takže odstraní make-up, nečistoty a zároveň pleť nevysuší. Následně dočistěte pleť květovou vodou, která jí zklidní a tonizuje.
Vyhněte se kovu
Jdete chystat jílovou masku? Tak v tom případě použijte dřevěnou nebo keramickou lžíci a misku. Kov reaguje s minerály v jílu, tak se mu vždy při přípravě masky snažte vyhnout.
Přidávejte hydratační a zdravé přísady
Přiměřené množství jílu nasypte do misky. Přidejte tekutou složku (obyčejnou nebo květovou vodu - za sebe doporučuji květovou) v takovém množství, aby se po rozmíchání vytvořila pasta. Do masky můžete navíc přidat další lahůdky jako jsou oleje, éterické oleje (vždy ředěné v nosném oleji), med a nebo gely (Aloe vera). V dalším článku, který pro Vás chystám, Vám povím, jak tyto ingredience správně do jílové masky přidávat. Pokud jste vařili organickou rýži nebo oves ve vodě, použijte vodu do masky a na konci si touto vodou umyjte obličej - voda Vám krásně vyhladí a rozzáří pleť.
Žádné kyselé složky
Citronová šťáva nebo ocet mají skvělé stahující účinky, ale mohou narušovat působení masky. Místo toho použijte práškový vitamin C, granátové jablko, případně éterické olej citrón nebo pomeranč. U těchto éterických olejů si jen dejte pozor, jsou totiž fotosenzibilní, což znamená, že zvyšují citlivost kůže na sluneční záření. Po použití těchto olejů byste se měli vyhnout přímému slunečnímu záření.
Nanášíme masku
Připravenou jílovou masku můžete nanést na obličej buď prsty, špachtličkou nebo štětcem. Masku nanášíme v silnější vrstvě a vyhýbáme se okolí očí.
Nenechte masku úplně zaschnout
Neměli byste se dostat do stavu, kdy maska bude úplně suchá a začne se Vám na obličeji drolit. Chceme totiž, aby jíl vytáhl všechny toxiny a nečistoty z naší pleti ven, ale pokud maska uschne příliš, bude zároveň vysávat všechnu vodu z naší pleti bez toho, aniž by jí dodávala prospěšné minerály. Ujistěte se, že vždy dáváte tak silnou vrstvu jílu, aby maska na pleti vydržela minimálně 8 a maximálně 15 - 20 minut (v závislosti na tom, jaký jíl používáte a jaký máte typ pleti). Případně je možné masku v průběhu působení zvlhčovat sprejem s vodou nebo květovou vodou. Jakmile přijde čas na smytí masky, měli byste na tváři cítit takový trochu stahující efekt, ale zároveň by měla být maska na povrchu stále vlhká. Tímto způsobem bude pokožka absorbovat všechny živiny z masky. Masku smývejte teplou vodou. A asi nemusím zmiňovat, že není možné ten samý jíl použít podruhé, protože se v něm nashromáždily všechny toxiny z naší pokožky.
Zdroj: Natural beauty: how to make a purifying clay face mask
15.10.2018