📦V horkých dnech, prosím volte jinou dopravu než do BOXŮ. Děkujeme, Vaše holky ♥️

Konvenční opalovací krémy a mořské ekosystémy

V jednom z minulých článků jsme se věnovaly tématu škodlivosti kosmetiky, a především konvenčních opalovacích krémů, na lidské zdraví. Pojďme se teď podívat na dopady používání těchto opalovacích krémů na životní prostředí.

Bez opalovacích krémů bychom museli trávit na slunci mnohem kratší dobu. Chrání nás před škodlivým ultrafialovým (UV) zářením a snižují riziko vzniku rakoviny kůže. Ale, jejich dopad na životní prostředí, zejména na korálové útesy, je stále více předmětem znepokojení vědců, ekologů a politiků.

Škodlivé chemikálie v opalovacích krémech

Hlavním problémem jsou chemické složky v konvenčních opalovacích krémech, jako je oxybenzon a oktinoxát. Tyto chemikálie jsou účinné při ochraně kůže před UV zářením, ale při vymývání do oceánu mohou mít devastující účinky na mořské ekosystémy. Co nejhoršího se může stát? Oxybenzon a oktinoxát mohou způsobit narušení růstu či bělení mořských korálů.

Bělení korálů

Korálové útesy poskytují domovu tisícům druhů mořských živočichů. Tisícům dalších živočichů pak poskytují potravu.

Pokud se větší množství oxybenzovu a oktinoxátu dostane do moří a oceánů, naruší rovnováhu mořských organismů, růst korálů a způsobí jejich bělení. Bělení je proces, při kterém korály ztrácejí své symbiotické řasy, které jim dodávají barvu a živiny. Bělené korály jsou pak náchylnější k nemocem, případně mohou zemřít. V oblastech s vysokým počtem návštěvníků a turistů je taktéž vysoká koncentrace těchto chemikálií, a tudíž mnohonásobně vyšší šance poškození těchto důležitých mikroorganismů.

Bělení korálů a narušení růstu korálů mají významné a dalekosáhlé dopady na mořské ekosystémy. Korálové útesy jsou jedním z nejbohatších a nejdůležitějších ekosystémů na planetě, a jejich degradace má negativní následky pro mnoho druhů a lidské komunity závislé na těchto ekosystémech.

Proč je bělení korálů tak špatné?

Ztráta biologické diverzity

  • Korálové útesy poskytují útočiště a potravu tisícům druhů ryb, bezobratlých, mořských želv a dalších organismů. Bělení korálů vede k poškození a následné smrti korálů, což způsobuje kolaps těchto složitých ekosystémů a ztrátu biologické rozmanitosti.

Narušení potravního řetězce

  • Mnoho mořských druhů je přímo nebo nepřímo závislých na zdravých korálových útesech pro potravu a ochranu. Smrt korálů narušuje potravní řetězec, což může vést k poklesu populací ryb a dalších mořských živočichů.

Co se stane potom?

Dopadů bělení korálů na přírodu je celá řada. Pojďme si je alespoň krátce shrnout:

Mezi ekologické dopady patří eroze pobřeží, kdy korálové útesy přestávají fungovat jako přirozené bariéry, které chrání pobřeží před erozí způsobenou vlnami a bouřemi. Ztráta těchto útesů může vést ke zvýšené erozi půdy a ztrátě pobřežních území.

Bez živých korálů se útesy stanou pro mořské živočichy neobyvatelné, a to povede ke snížení biodiverzity a ztrátě rybářských oblastí.

ekonomických dopadů můžeme zmínit (v přímé návaznosti na ty ekologické) omezení či v nejhorším případě konec rybolovu, který je ale pro velké množství států stěžejním odvětvím a základním zdrojem obživy většiny obyvatelstva žijícím v blízkosti korálových útesů. Negativní dopad bude mít narušení korálů také na turismus. Korálové útesy přitahují miliony turistů ročně. Degradace útesů snižuje atraktivitu těchto destinací, což může mít negativní dopady na místní ekonomiky závislé na ekoturismu.

Samozřejmě můžeme pozorovat i sociální a kulturní dopady. Pro mnoho přímořským a oceánských států mají korály také historickou a kulturní hodnotu. Jejich ztráta může způsobit ztrátu tradičních způsobů života a celé kulturní historie.

Ztráta obživy v podobě rybolovu má samozřejmě sociální a společenský dopad na komunity žijící poblíž korálových útesů. Může vést až ke společenské nespokojenosti a nestabilitě.

Jak zachránit přírodní bohatství?

Čím dál tím více států přistupuje k regulaci a ochraně mořských ekosystémů a přírodního bohatství. Již několik států na světě zakázalo nebo omezilo používání konvenčních opalovacích krémů při pobytu na svých územích. Zákazy a omezení jsou jednou z cest k udržitelnějšímu cestovnímu ruchu a ochraně přírodních zdrojů. Které to jsou?

Mezi prvními najdeme ostrovní tichomořský stát Palau, Aruba, Panamské ostrovy, v USA např. Havaj. Další jsou pak Bonaire, Thajsko, některé chráněné oblasti v Mexiku (konkrétně Riviera Maya a Conzumel), Key West na Floridě, Francouzská Polynésie (Bora Bora, Tahiti) či Marshallovy ostrovy, omezení platí v některých chráněných oblastech na Seychelách.

Další ostrovní a přímořské státy zvažují zákaz konvenčních opalovacích krémů nebo alespoň apelují na turisty prostřednictvím reklamních kampaní, aby používali přírodní opalovací prostředky. Z nich můžeme zmínit např. Maledivy, Belize či Austrálii.

Každý z nás může pomoci

Bělení korálů a narušení jejich růstu mají rozsáhlé negativní dopady na mořské ekosystémy, biodiverzitu, ekonomiky a kultury závislé na korálových útesech. Ochrana těchto křehkých ekosystémů je klíčová pro udržení biologické rozmanitosti, zajištění potravinové bezpečnosti a zachování ekonomického a kulturního dědictví mnoha pobřežních komunit. Pomoci k ochraně přírody můžeme i my. Není to úplně jednoduchá volba, ale každý malý krok se počítá.

Čtěte proto etikety, vybírejte přírodní, ekologické opalovací krémy a cestujte udržitelně.

Přírodní opalovací krémy jsou další cestou k ochraně mořských ekosystémů. Obsahují minerální filtryoxid zinečnatý či oxid titaničitý. Ti představují fyzickou bariéru proti UV záření (jak jsme si již vysvětlili v minulém článku Proč používat přírodní opalovací krémy) a jsou šetrnější k životnímu prostředí.

Na přírodních opalovacích krémech můžete najít také certifikaci, díky které poznáte, že je opalovací krém šetrný k životnímu prostředí.

I my v Krásná Každý Den jsme se vydaly udržitelnou cestou, a proto u nás najdete přírodní opalovací krémy, které mořské korály nepoškozují. Přesto však poskytnout stejně kvalitní, ne-li kvalitnější ochranu před slunečním zářením. Jako alternativu k běžným opalovacím krémům doporučujeme švédskou značku Suntribe, která v podstatě vznikla proto, aby přírodu chránila a přispívala ke změně v oblasti kosmetického průmyslu. Opalovaí krémy Suntribe se hodí pro úplně pro všechny – pro aktivní sportovce, malé děti i odpočinkové dovolenkáře.

Volba ekologických opalovacích krémů je malým krokem, který může mít velký dopad na ochranu naší planety. Pojďme ji chránit společně.

 

Vaše holky ❤️

 

Zdroje:

https://www.suntribesunscreen.com

EWG Skin Deep® | What is Zinc Oxide(Sunscreen Grade)

Toxicopathological Effects of the Sunscreen UV Filter, Oxybenzone (Benzophenone-3), on Coral Planulae and Cultured Primary Cells and Its Environmental Contamination in Hawaii and the U.S. Virgin Islands | Archives of Environmental Contamination and Toxicology (springer.com)

Danovaro, R., Bongiorni, L., Corinaldesi, C., et al. (2008). Sunscreens Cause Coral Bleaching by Promoting Viral Infections. Environmental Health Perspectives, 116(4), 441-447.

Tashiro, Y., & Kameda, Y. (2013). Concentration of Organic Sunscreen Compounds in Coastal Waters of Okinawa Island and Detection of Sunscreens from Tourists. Marine Pollution Bulletin, 77(1-2), 333-340.

 

12.6.2024

Recenze e-shopu
100%
100%
Rychlé jednání i dodání, zboží krásně zabaleno,
100%
100%
rychlost dodání
100%
Vše OK
100%
100%
rychlost překrásné balení přehledný e-shop velké portfolio výrobků
100%
100%
100%
Rychlost dodání a krásné zabaleno.
Nic
Rychlé doručení s láskou a péčí
Balíčky zasíláme jako by to byl dárek pro naše blízké
Jsme tu pro vás
Pokud si nevíte rady, rády vám pomůžeme
Doprava ZDARMA nad 1700 Kč
Získejte dopravu zdarma k vaší objednávce
Ke každé objednávce vzoreček zdarma
Jako dárek vám vždy přibalíme nějaký vzoreček
Široký výběr
V naší nabídce máme více jak 50 značek
Krásná Každý Den s.r.o.
Ke Zvoli 783
25241 Dolní Břežany
Česká republika
IČO: 05080720
DIČ: CZ05080720
Mastercard
PayPal
ThePay
Visa
ApplePay
Packeta
Zásilkovna
DHL
GLS
PPL
Čeština
cz
English
en
EUR