Tipy na péči o citlivou pleť
Citlivá pleť dokáže svého majitele pořádně potrápit. Neplní dostatečně svou ochrannou funkci a vrchní hydrolipidová vrstva je narušená. Důsledkem je dehydratace pokožky a snadnější průnik škodlivých a dráždivých látek z vnějšího prostředí. Pleť potřebuje laskavou péči a nejjemnější kosmetiku.
Není to lehké
Pleť má snížený práh tolerance a nepřiměřeně reaguje na podněty, které běžně u jiných tipů pleti podráždění nevyvolávají. Důsledkem narušené ochranné bariéry pokožky se dostaví nepříjemné příznaky jako pocity pnutí, tepla, zarudnutí, pálení, suchost a tvorba šupinek i nepříjemné svědění. K častým podnětům, které Vaši pokožku podráždí, patří například příliš teplé nebo chladné počasí, stres, některé léky, alkohol, pálivá jídla nebo špatně zvolená kosmetika. Běžné kosmetické přípravky z drogerií jsou většinou nevhodné, neboť obsahují dráždivé látky jako parfémové přísady, emulgátory, alkoholy, konzervanty a barviva. Je potřeba vybírat takovou kosmetiku, která pomáhá redukovat zarudnutí, brání vzniku podráždění a zánětu, eliminuje šupinatění pokožky, přináší úlevu od pálení a pnutí a zmírňuje reaktivnost pokožky na podněty.
Něžná péče
Citlivá pleť potřebuje důkladnou péči. Na její čištění jsou ideální zejména pleťová mléka, která ji nevysuší. Dnes už najdete v obchodech čistící gely, které nepění a nenaruší tak křehkou rovnováhu. Nabízí je Navia i Dulcia a pro citlivou pleť jsou vynikající. Obecně se říká, že čím pěnivejší produkt je, tím snadněji pleť vysuší a podráždí. Pleťové vody nesmí obsahovat žádný alkohol. Ideálním řešením je růžová voda, která se doporučuje všem typům pleti. Co se týká hydratace, citlivou pleť můžete hydratovat séry s kyselinou hyaluronovou, jemnými hydratačními krémy nebo oleji. Mezi oleje vhodné pro citlivou pleť patří například mandlový, hroznový, ricinový, meruňkový, arganový nebo jojobový. Alternativou je i bambucké nebo kakaové máslo. Nebojte se sáhnout i po pleťové masce. Vhodně zvolená maska pleť zklidní, vyživí a vyčistí. Postačuje jednou týdně a přinese nejen vytouženou úlevu, ale i hezčí tvář. Naopak peelingy se u citlivé pleti nedoporučují vůbec. Při omývání obličeje je dobré vyhnout se studené vodě, zejména té tvrdé. Snadno podráždí pleť a způsobí zarudnutí, pnutí a podráždění. Při následném sušení pleti ručníkem byste neměli ručník příliš po pleti šoupat, protože je to pro pleť také příliš velká zátěž. Abyste ji osušili, stačí ho jen jemně přikládat.
Co by kosmetika měla a neměla obsahovat
Přírodní kosmetika by obecně neměla obsahovat látky jako parafín, vazelínu a jiné ropné produkty, syntetické konzervační látky, barviva a parfémy. Složená by měla být z kvalitních surovin z ekologického zemědělství. Skvělé je, pokud také není parfémovaná a neobsahuje ani éterické oleje. Přírodní kosmetice propůjčují vůni právě éterické oleje. Éterické oleje nejen krásně voní, ale mají i řadu dalších účinků. Citlivá pleť je ale nemusí dobře snášet, proto je lepší, pokud kosmetika určená pro tento typ pleti neobsahuje žádné éterické oleje. Měla by také obsahovat co nejméně složek, aby se snížilo riziko alergické reakce. A pokud se už nějaká reakce objeví, snadněji můžete zjistit, která ze složek ji způsobila. Ideálními složkami jsou kvalitní za studena lisované přírodní oleje, přírodní zvlhčující látky jako bambucké máslo, rostlinný glycerin a přírodní konzervační látky jako vitamín E. Každá pleť je ale jiná a tak i některým majitelkám citlivé pleti nemusí kosmetické produkty s obsahem éterických olejů dělat problém. Pokud je to i Váš případ, pak vybírejte přípravky s obsahem éterických olejů z levandule, růže nebo heřmánku. Ty se totiž na citlivou pleť nejvíce osvědčily.
Často je to ale o hledání a zkoušení toho, co zrovna Vaší pleti sedne. Proto se toho nebojte a zkoušejte, ale opatrně - na malém kousku pokožky.